8 Temmuz 2015 Çarşamba

Projeden Aldım 180 m2, Eve Geldim 80 m2

Yeni inşaat projelerinde ortak alan olarak geliştirilen bazı bölümler ( otopark, havuz, sosyal alanlar, ortak kullanılan özellikli odalar, kat bahçeleri,seyir terasları vb.)  daire brüt alanlarına ilave edilerek satılabiliyor. Bir pazarlama kurnazlığı olarak, yüksek metrekare gösterilmesiyle satılan dairelerin cazibesi arttırılmaya çalışılmaktadır.Diyelim ki projeden 180 m2 bir daire satın aldınız. Evinizi teslim alırken gerçekten 180 metrekare olarak mı teslim alacaksınız?
Size kötü süprizlerle karşılaşmamanız için net ve brüt metrekarenin ne demek olduğunu kısaca anlatmaya çalışayım.

Konutlarda doğru olan brüt alan ve net alan farkının % 15-25 arası olmasıdır.Ancak bazı inşaat firmaları öylesine abartıyor ki bu fark %70 lere kadar çıkabiliyor. Gayrimenkul piyasasında artan inşaat ve arsa maliyetleri, haksız rekabet brüt ile net metrekare arasındaki makasın açılmasına neden oluyor. Hal böyle olunca da brüt ve net metrekare farkı konut alanların karşılaştığı sorunlar arasında yerini almakta.

Projelerde görülen metrekare ile evin gerçek metrekaresinin birbirinden çok farklı olduğu durumlar sıkça karşılaşılıyor. Örneğin 180 m2 brüt bir satış alanı olan bir daire net 140 m2 de olabilir, 80 m2 de.
- Nasıl mı?

Bugün  ortak alan olarak projelerde tasarlanan bazı bölümler  ( otopark, havuz, sosyal alanlar, ortak kullanılan özellikli odalar, kat bahçeleri,seyir terasları vb.) daire brüt alanlarına ilave edilerek satılabiliyor. Bu gibi durumlarda hayal kırıklığına uğramak istemiyorsanız gayrimenkul alırken çok dikkatli davranmalısınız.
Öncelikle  Satış Temsilcisine " Alacağım dairenin brüt alanı ve net alanı kaç m2 ? " , "ben kapımı kapattıktan sonra kaç m2 alana ayak basıp yaşayacağım"  gibi sorularınızı sormalısınız.

- Peki hangi kriterlere dikkat edeceğiz.

Öncelikle dairenin net m2 si içinde ayak başılan ve ev halkının daire içinde faydalandığı tüm alan olduğudur. Brüt m2 içinde dairenin kullanım alanı ile ortak alanlarıda kapsadığını unutmamalıyız.

Bir Konut un brüt ve Net i  kendi içinde 4'e bölünmeli ;

  1. Dış Brüt : Bir dairenin toplam inşaat alanından aldığı paydır. Otopark, depo, sosyal tesisler, dahil toplam inşaat alanından düşen pay ilave edilir.
  2. İç Brüt  : Bir dairenin katından düşen paydır. Asansör, merdiven ve havalandırma boşlukları ve koridorlardan  yani kattan aldığı paydır.
  3. Dış Net : Dairenin dış dört duvarının toplamı. Balkon ve teraslar dahil edilir.
  4. İç Net : Bir dairenin ayak basılan alanlarının toplamı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder