24 Ağustos 2015 Pazartesi

İkinci El Ev Alacaklara 9 Altın Öneri

Ev alma kararı hayatımızın en önemli kararlarından biri ve hatta dönüm noktalarından birisidir. Bu nedenle ev almadan önce bazı konular hakkında bilgi sahibi olmak faydamızadır. Çünkü hepimiz bizim için doğru olan bir evi almak isteriz. Bu nedenle ikinci el bir ev alacaksanız aşağıdaki Dokuz altın öneriyi dikkate alınız.


  1. Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidilerek, konuta ait tapu kütüğündeki mevcut kayıtlar incelenmeli. Üzerinde irtifak hakkı ve ipotekli olup olmadığı, satışa engel bir tedbir kararı bulunup bulunmadığı kontrol edilmeli.
  2. Kat mülkiyeti tapulu konut alımına önem verilmeli. Kat mülkiyetli tapusu olan ev kanunlara uygun yapılmış ve tamamlanmış ev demektir. 
  3. Evin altyapısına ve fiziksel özelliklerine dikkat edilmeli. İkinci el evlerin mutlaka bir tadilata ihtiyacı olur. Bu da size satınalmadan sonra artı bir masraf demektir.
  4. Uzmanlar betonarme binaların ömrünün yaklaşık 100 yıl olduğunu belirtir. Bu nedenle ikinci el konut alırken konutun yaşına dikkat edilmeli.
  5. Seçilen dairenin yönü, ışık ve güneş alma durumu hesaba katılmalı.Ayrıca dairenin bulunacağı kat önemlidir.
  6. Dış cephe mantolama sının yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa hangi malzemelerin kullanıldığı araştırılmalıdır. Hatta su yalıtımı olup olmadığı da sorgulanmalıdır.
  7. Konutun geçmiş yıllara ait elektrik, su, çevre vergisi, emlak vergisi gibi borçları mutlaka kontrol edilmelidir.
  8. Deprem gerçeği unutulmamalı. Bu nedenle konutun bulunduğu bölgenin depreme dayanıklı olup olmadığı öğrenilmeli. Ayrıca binanın deprem yönetmeliğine uygunluğu da kontrol edilmeli. 
  9. Bölgenin gelişim yapısı dikkate alınmalı. Ayrıca konutun alışveriş merkezlerine, toplu taşımaya, hastanelere ve okullara yakınlığı irdelenmeli. Bu unsurlar hem sizin yaşamınızı kolaylaştırır hem de ileride konutun daha rahat bir şekilde satılmasını sağlar. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder