4 Şubat 2016 Perşembe

Türkiye Dünya da Konut Fiyatı Kira Makasının En Açık Olduğu Ülke Oldu

IMF raporuna göre dünyada konut fiyatı-kira makasının en açık olduğu ülke Türkiye.
Türkiye’de konut kira getirisi satılık ev fiyat artış hızını yakalayamadı. Son 5 yılda satılık evin fiyat artışı kira artışının yüzde 42 üzerinde oldu, bu rakamla Türkiye dünya birinciliğine yerleşti.
gayrimenkul rehberi kw timur sezici

Bu veri satılık konut fiyatlarında hızlı bir yükselme yaşanırken kiraların onu yakalayamadığını göstermekte. Bu da önümüzdeki dönem de ciddi bir potansiyel soruna işaret etmekte. Ülkemizde son 20 yılda gayrimenkul yatırımlarında kira geri dönüş süresi ortalama 13 yıldan  25 yıl ve üzerine çıktığını son yıllarda görmekteyiz. Bununla birlikte son dönemde üretilen yeni konutların aynı hızla kiralanmadığını da görmekteyiz. Türkiye genelinde kiracıların büyük bir kısmı  yeni evlere daha fazla kira ödemek yerine eski evlerde yaşamaya devam etmektedir. Bunun sonucunda piyasaya çıkan çok sayıda yeni ev için kiralama güçlüğü doğurmakta hatta yüksek aidat ödemek istemeyen yeni konut alıcıları kısa sürede kira değerini piyasa beklentisine çekerek kiraya vermeye razı olmalarıdır.

Kira artış hızının düşük kalmasının bir nedeni de giderek artan konut stoku dur.Bu durum da kiralık konut piyasasını kiracı lehine çevirmiştir. Yani yatırımcı ya eski konut kiralarına yakın seviyelere inmek durumundadır ya da evi uzun süre boş kalacaktır.

Gayrimenkul yatırımı kira getirisi yükseldikçe güvenli , kira getirisi düştükçe ise riskli dir. Gayrimenkul yatırımında konutun yeniden satışında da kolay kiralanabilirliği önemli bir göstergedir. Kira getirisi düşük kalan pahalı konutları ilerde satmak istediğiniz de satışı daha zor olacaktır. Böylece bugün pahalı konutlara yatırım yapan yatırımcılar bir süre sonra bunları ikincil piyasada satmak istediklerinde değer düşüşü ile karşılaşacaklardır,Bir konutun değeri gelecekteki kira gelirlerinin bugünkü değeri baz alınarak hesaplanır. Düşük kira geliri düşük satış fiyatı demektir.

Sonuç olarak açıklanan IMF Raporu na  göre artan fiyat-kira makası nedeniyle Türkiye en riskli piyasa haline gelmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder