14 Mart 2016 Pazartesi

Loft Daire Nedir?

Loft, bir binanın üst katı, bodrum katı ya da tavan arası da olabilir. Yurt dışında endüstriyel kullanım için tasarlanmış eski fabrika veya depo gibi yerlerden dönüşen yaşam alanları anlamını taşıyor. Tek kat üzerinden planlanan loft dairelerin yanı sıra dubleks loft lar da oldukça ilgi görmekte.

Loft daire de duvar yok denecek kadar az, yüksek tavanlı ,geniş pencereli, asma kat tercihli, alabildiğine geniş bir yaşama alanı .. Bu özelliklere sahip daireler “Loft” olarak adlandırılıyor. Yeni konut projelerinde sık sık karşımıza çıkan “Loft” tipi daireler farklı bir yaşam tarzı sunuyor. Türkiye’de daha çok orta ve üst sınıflara hitap ediyor.

loft daire nedir


Loft kimlerin tercihi?

Atölye ve yaşam alanı birlikteliğini buluşturan loft daireleri en çok ; Yalnız yaşayanlar, ressamlar, heykeltıraşlar, fotoğraf sanatçıları, tasarımcılar vb tercih ediyor.


loft daire nedir


Loft daire denildiğinde Türkiye’de ilk akla gelen şehir İstanbul.

Loft tarzı nasıl doğdu?

Yetmişli yıllarda Amerika’da ortaya çıkan loft daireler, aslında evsizlik sorunu için üretilen çözümlerden biri olarak hayatımıza girdi. Loft dairelere Amerika’da en çok ilgi gösterenler ise sanatçılar oldu. Evlerini hem yaşama hem de atölye alanına çevirdiler.  Kimileri loft dairelerini galeri olarak kullandı. Amerikalı sanatçıların estetik bakış açısı, loft daireler için tüm dünya için ilham kaynağı oldu. Bu yeni moda, apartmanların üst katları için tasarlanan yeni daire tiplerine dönüşmekte gecikmedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder