22 Mayıs 2016 Pazar

Sera Ev de Yaşamak

Şehir de böyle yeşil bir hayat sürebilmek bir çoğumuzun hayali.


Çoğunlukla ahşap kullanılarak inşa edilen yapı aslında 4 katlı bir sera… Çatısında 4 kişilik aileye yıl boyu yetecek kadar sebze veren bir bahçe bulunuyor.


Hollanda Rotterdam da yaşayan ve Bitki fotoğrafçılığıyla yaşamını sürdüren Helly Scholten’ın hayali, kendi evini inşa etmekti. Ancak Rotterdam’da bu hayalini gerçekleştirmesi biraz güçtü. Ta ki Rotterdam Üniversitesi Sürdürülebilir Bina Teknolojileri’nden bir profesörle tanışana dek. Profesörün kendilerine bu deneysel sera evinde yaşama teklifi ve pilot aile olma önerisi Helly Scholten ve ailesi için hayallerini yaşama fırsatı oldu.


Rotterdam Üniversitesi tasarım öğrencileri tarafından tasarlanan ve Rotterdam’ın sanayi mahallesine yakın bir yerde bulunan bu sera evin Teras katında 135 metrekarelik bir sebze bahçesi olan bu evde aile bireyleri hem kendi yiyecekleri ürünlerini yetiştiriyor, hem de ürünlerin bir kısmını satışa sunuyorlar. 


Teras bahçesinde bulunan su tankları, yağmur suyunu depolayarak, bitkilerin sulanması ve tuvalette kullanılıyor. Fakat bu bahçe yiyecek tedariğinden çok daha fazlasını yaparak evin yalıtımını da sağlıyor. Çatı katında bulunan, güneşe dönük  konumda bulunan pencereler, evin sıcaklığını kontrol altında tutuyor. Bununla birlikte bina iç duvarlara kaplanan balçığın ısıyı emmesi sayesinde yaz günlerinde evin sıcaklığı düşmüş oluyor.

Bu sera ev de yaşamak pek çok çaba, emek ve sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Sera evde yaşayan Helly Scholten, yaz tatili için bir haftalığına evden ayrıldıklarını, döndüklerine yetiştirdikleri pek çok bitkiyi ölü bulduklarını söylüyor.Sera mimarisine sahip bir ev ısınmaya müsaittir, dolayısıyla bitkilerin iki günde bir sulanması gerekir. Ayrıca sıcaklığı düşürmeniz için pencereleri açma konusunda da titiz olmanız gerekiyor.


Scholten Sera evini, doğa ve toplumun mükemmel bir karışımı olarak tanımlıyor. Bu evde yalnızca 2018 yılına kadar yaşamaları planlanıyor.Ev daha sonra satışa sunulacak. Ama Scholten ailesi başka bir evde yaşamayı hayal bile edemiyor ve satıştan sonra da bu evde yaşamayı diliyor.


Bu ev bilinçli yaşamın doruk noktası. Şuan da  bir sera evinde yaşama şansına sahip olmasak da, bundan sonraki seçimlerimizi sürdürülebilir yaşam çerçevesinde planlayabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder