8 Temmuz 2016 Cuma

Yeni Bir Kriz ya da Fırsat mı Geliyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği referandumundan sonrası yatırımcıların Gayrimenkul varlıklarını elinden çıkarmaya devam etmesinin yarattığı sarsıntı nedeniyle dört Gayrimenkul fonu daha işlemleri durdurdu.
Henderson Global Investors, Columbia Threadneedle Investments and Canada Life en az 5,7 pound (7,4 milyar dolar) değerinde fonun işlemini askıya aldı. Aberdeen Fund Managers ise Gayrimenkul fonunun değerini yüzde 17 düşürdü ve geri ödemeleri bir süreliğine durdurarak parasını geri isteyen yatırımcıların bir kez daha düşünmesi zaman kazanma girişiminde bulundu.
Böylece 23 Haziran’da yapılan Brexit oylamasından bu yana işlemlerini durduran Gayrimenkul fonu sayısı 7’ye çıktı.
Yeni bir kriz yada firsat mi geliyor

Yatırım şirketi Tilney Bestinvest yönetici müdürü Jason Hollands, “Açık uçlu fonlardaki sorun panik satışlarının başlamış olması; yani fonu dondurmaktan başka çare yok" şeklinde açıklama yaparken yatırımcıların fonlarını bozdurmaları bu fonların bu erimeye nasıl karşı koyabileceği sorusunu gündeme getirdi.
Uzmanların ülkenin AB’den çıkışından sonraki üç yıl içinde ofis fiyatlarının yüzde 20’ye kadar düşebileceği yönündeki uyarılar, yatırımcıların İngiliz Gayrimenkul fonlarından parasını hızla çekmeye başlamasına neden oldu.2007-2008 krizleri sırasında da Gayrimenkul fonları benzer şekilde sarsılmış ve işlemleri durdurmak zorunda kalmıştı. Bu da İngiltere’de Gayrimenkul fiyatlarının zirve noktasından yüzde 40 düşmesine sebep olmuştu.

Yıllardır Körfez ülkelerinin ve Arap yatırımcının gözdesi konumunda olan İngiltere Gayrimenkul piyasası da sarsıntıdan hızlı etkilenen sektörlerin başında geldi. Arap zenginlerin ev almak veya yatırım yapmak için birinci tercihi ve güvenli limanı olan Londra, Brexit sonrasında hızla gözden düşmeye başladı. Yatırımcılar şehirdeki Gayrimenkul varlıklarını hızla elden çıkarmaya başladı. Gayrimenkul piyasasındaki kaçışın baş aktörünün ise Arap yatırımcılar olduğu söylenmekte.

Türk müteahhitlere göre;  İngiltere Gayrimenkul piyasasındaki düşüş, Türkiye için bir fırsat. Çünkü Arapların İngiltere gayrimenkul piyasasından çektiği para yeni bir güvenli liman arayışı içine girecek. Araplar için her zaman Londra’ nın en büyük alternatifi İstanbul. Dünya gayrimenkul piyasasında da yatırım yoğunluğu ve getiri anlamında İstanbul’un alternatifi yok.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder