9 Eylül 2016 Cuma

Avcılar Belediyesi imarda hak mahrumiyetinin önüne geçmek için düğmeye bastı.

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ’nin öncülüğünde Avcılar Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğünce, “ Avcılar Merkez, Ambarlı, Denizköşkler ve Cihangir Mahallelerine ilişkin 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği” Avcılar Belediye Meclisi’ne sunuldu.
1982 yılı 1/1000 Ölçekli İmar Planı’na göre 5-6 kata kadar izin verilen binalar, 2008 yılında çıkartılan İmar Planı doğrultusunda 4 kata düşürülmüştü. 2008 yılında gelen değişiklik uygulaması ile 5 ya da 6 katlı binalarda ikamet eden ev sahipleri ise hak mahrumiyetine uğruyordu. 5-6 katlı binaların ev sahipleri, 2008 İmar Planı gereği Kentsel Dönüşüm’ den faydalanmak isterlerse bina kat sayısı 4’ e düşüyordu. Bu sebeple de ev sahipleri, binalarının Kentsel Dönüşüm’ den faydalanarak yenilenmesini istemiyorlardı.
gayrimenkul rehberim

Avcılar Belediye Meclisi ’nde Onaylanan İmar Planı Değişikliği İle Kaybedilen Haklar Geri Alınacak

Eski ve yıpranmış olan 5-6 katlı bu binaların Kentsel Dönüşüm kapsamında yenilenmesi ve depreme dayanıklı modern yapılara dönüştürülmesi gerekiyordu. Hak mahrumiyetini önlemek ve depreme dayanıklı modern yapılar inşa etmek isteyen Avcılar Belediyesi, Başkan Dr. Handan Toprak Benli’nin öncülüğünde Avcılar Belediye Meclisi’nde Plan ve Proje Müdürlüğü’nün hazırladığı İmar Planı Değişikliği ’ni oy birliği ile onayladı.
Bu plan değişikliği kapsamında ise öncelik olarak eski binaların yoğun olduğu Merkez, Ambarlı, Denizköşkler ve Cihangir Mahallelerindeki binalar ele alınacak. İmar Planı Değişikliği hem hak mahrumiyeti yaşayacak olan vatandaşların haklarını geri vermeyi hem de eskimiş binalarının yenilenerek, olası bir afet durumuna karşı dayanıklı hale gelmesini sağlıyor.
Avcılar Belediye Meclisi ’nde onaylanan İmar Planı Değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne sunulacak.
İmar Planı Değişikliği İBB Meclisi’nde de kabul edilip askı süreci tamamlandıktan sonra ‘İmar Planı Değişikliği’ projesi uygulanmaya başlanacak. Aynı durumdaki Avcılar ilçesinin, Gümüşpala, Mustafa Kemal Paşa ve Üniversite Mahallelerinde Plan ve Proje Müdürlüğü ekiplerinin sürdürdüğü çalışmalar ise tüm hızı ile devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder