16 Ocak 2017 Pazartesi

İpotekli Ev Nasıl Satılır?


Konut kredisi kullanarak satın alınan gayrimenkulün üzerine bankalar ipotek tesis ediyor. Banka için ipotek, sağladığı kredi karşılığında aldığı teminat anlamına geliyor. Borcun ödenememesi halinde konut satışa çıkarılıyor ve borç kapatılıyor. Peki kredi ödemesi henüz tamamlanmamış ipotekli evin satışı mümkün mü?

İpotekli konut satışı

Konut kredisi kullanarak aldığınız eviniz aslında borç sizin mülk ise bankanın dır. Bununla birlikte bu şekilde alınan ya da satılan evler, son taksidi ödenene kadar bankanın malı kabul edildiği için bankanın bazı prosedürlerine uymanız gerekiyor.Birinci yol: Evi peşin satmak

İlk yöntem evi peşin olarak satmak. Böylece elde ettiğiniz peşinle bankaya olan borcunuzu kapatıyorsunuz ve evin üzerindeki ipotek kalkıyor.

İkinci yol: Konut kredisini devretmek

İpotekli evi satın alan taraf konut kredisinden yararlanmak istediğinde, konut kredinizi kullandığınız bankada gerekli yasal işlemleri yaparak devir teslimi gerçekleştirmek mümkün. Ya da ipotekli evin sahibinin konut kredisi kapatılarak, yeni ev sahibi adına konut kredisi hesabı açılabiliyor. Yani, ev üzerinde ipotek hakkı olan banka, ipotekli evi alan kişiye yeni bir konut kredisi oluşturuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder