15 Nisan 2017 Cumartesi

Avcılar da Olta ile Kıyı Balıkçılığı

İstanbul Avcılar kıyılarının doğal yapısı son yıllarda oldukça değişmiş ve 2005 yılında  Büyükşehir belediyesi nin çalışmaları ile doldurulmuş ve yeniden düzenlenmiştir.Aslında Avcılar sahili olta balıkçılığı  çok verimli değildir. Özellikle soğuk kış aylarında oltacılar bir kaç İstavrit ve Kefal dışında sadece keyifli bir gün geçirmek için doldururlar Avcılar sahilini.

Avcılar sahilinde Ambarlı liman bölgesindeki balık hareketi çok fazla. Ambarlı da bulunan Atatürk evi önü kayalıkları, Ambarlı limanı mendireği önü, Ambarlı parkı ve Denizköşkler Parkı yer yer balık veren alanlara sahiptir. Öncelikle İstavrit, Kefal, Eşkina, İspari  ve mevsimine göre Çinekop, Lüfer ve Mırmır sık yakalanır. Aynı zamanda At-Çek ile Levrek tutmayı da deneyebilirsiniz.  

Yem olarak ise yapay veya canlı yem ile avlanabilirsiniz. Oltanızı geri çekerden iğnelerin yere sürterek kayalara takılmamasına dikkat etmelisiniz.

Avcılarda kum olan  alan çoktur. Buralardan uzun kamış ile uzak atış yaparak Mırmır, Pisi ve İspari tutma şansınız oldukça yüksek. Midye, sülünez ve kurtlar en ideal yemlerdir. Liman ve Atatürk Evi kayalıklarının dışında  Denizköşkler  parkının önündeki kayalıklar da olta atılacak diğer yerler.

Özellikle sabah erken saatler Eşkina ve İstavritin en çok yakalandığı zamanlardır. Lüfer için uzun olta ve taze canlı yem kullanmalısınız. Hedef  Lüfer, İstavrit, İzmarit ise mendireklerin derin olan kısımlarını denemeniz daha mantıklı olacaktır. 

Rast gele :)..

1 yorum: