25 Ocak 2018 Perşembe

Alacağınız Evin Gerçekten Ucuz Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Alıcılar, her zaman daha ucuza ev almak ister. Ama bu o kadar da kolay bir şey değildir. Çünkü hiç bir satıcı evini ihtiyacından ucuza satmak istemez. Peki daha evi alırken nasıl kazanabiliriz? Bir evi gerçek değerini nasıl bulabilirsiniz ?

Alacağınız Evi  Benzerleriyle Kıyaslayın!

Yapacağınız ilk iş, aynı lokasyon da bulunan, benzer özelliklere sahip evlerin metrekare fiyatıyla sizin satın almak istediğiniz evin metrekare fiyatını karşılaştırmak olmalı. Kabaca ev 100 metrekare demeyin, mutlaka ölçün! Aynı apartmanda, aynı sitede, benzer özelliklere sahip bir çok ev bulunabilir. O evlerle ve artı ve eksileriyle kıyaslayın! Bir evi ucuza alıp almadığınızı gösterecek en kestirme yol, budur.

ev alirken dikkat edilecek hususlar


Geri Dönüş Süresini hesaplayın!

İster yaşamak için alın, isterseniz yatırım amaçlı alın, bir evin kaç lira kira getirisi olduğu, o evin değeriyle ilgili önemli bir ipucu verir. Aynı evin olmasa bile benzer evlerin kiralarını araştırın, müstakbel alt komşunuzun kaç lira kira verdiğini sorun. Özellikle bir kaç ev arasında tereddüt yaşıyorsanız, fiyatına göre kira getirisi en iyi olan evi tercih edin.

İyi bir fiyata ev alabilmek için kira çarpanı önemlidir. Alacağınız ev in geri dönüş sürelerini ve bölge amortisman sürelerini gayrimenkul danışmanınıza sorun. Ortalamanın altındaysa iyidir.

Ulaşım Durumu ve  Yatırımlarını takip edin!

Alacağınız evin ulaşım alternatiflerini ve bir kaç yıl içinde bir metro hattının gelecek olması, özellikle ulaşım sıkıntısı yaşayan ilçeler ve semtler için çok önemlidir. Yakın zamanda bu bölgedeki konut fiyatları değerlenebilir. Bu tarz yerlerde normal fiyatın az bir miktar üstüne çıkmak bile gelecekte size kazandırabilir. Evin ucuz olup olmadığına bakarken, sadece bugün değil gelecekte de önemli.

Etraftaki  Projeleri inceleyin!

Çevredeki AVM gibi ticari binaların, belediye, üniversite, hastane gibi kamu binalarının yapılacağı yerleri tercih edin. Ticari ünitelere yakınlık fiyatları arttırır.

Çevrede yeni konut projeleri yapılacak ise mümkün olduğunca uzak durun. Çok sayıda yeni ve boş konut, sizin evinizin değerini ve kira gelirini düşürebilir.

Bütün bunların sonucu sizin için olumluysa, o evi uygun fiyata alıyorsunuz demektir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder